Úvod do numizmatiky

Pár slov k úvodu do zbierania mincí, respektíve čo je to vlastne numizmatika, ako sa správne tvoria numizmatické zbierky?

Numizmatika je v prvom rade pomocná historická veda, ktorá samostatne vznikla už v priebehu 19. storočia, avšak v súčasnosti sa viacej dostáva do povedomia ľudí pre jej zberateľský a investičný charakter. 

Zbieranie starých mincí je známe už od čias renesancie. Prvým známym zberateľom mincí bol Francesco Petrarca, ktorý sa ale viac preslávil ako taliansky básnik.

Postupom času začali vznikať rôzne zbierky mincí, predovšetkým to boli numizmatické zbierky univerzít a múzeí. Súkromné zbierky ako ich poznáme dnes však začali vznikať práve vtedy, keď sa začala rozvíjať aj numizmatika ako samostatná vedná disciplína.

Už v druhej polovici 19. storočia sa organizovali numizmatické aukcie a práve z tohto obdobia sú známe aj prvé numizmatické katalógy. Jedna z prvých známych knižných prác, ktorá sa zaoberá mincami z nášho územia je Corpus Nummorum Hungariae. Toto dielo napísal numizmatik Lajos Réthy.

Nebudeme sa zaoberať zložitými členeniami numizmatiky ako vednej disciplíny, keďže všetky tieto informácie sú dostupné v štandardnej numizmatickej literatúre.

Základom nášho článku bude to ako správne tvoriť numizmatické zbierky, čo napíšeme do niekoľkých bodov.

1. Je vhodné určiť si historické obdobie

Samozrejme netvrdíme, že je nutné určiť si jedno historické obdobie a zbierať mince len z neho (napríklad mince 30-ročnej vojny, mince Mateja Korvína a pod.), avšak z našej skúsenosti vieme, že zberatelia, ktorí zbierajú mince jedného panovníka, poprípade jednej mincovne alebo jednoducho určitého uceleného obdobia sa postupne stávajú skutočnými odborníkmi na dané staré mince.

2. Vyberajte skutočne pekné stavy mincí

Kvalitne zachované kúsky sú vždy najvyhľadávanejšie a ich hodnota rastie rýchlejšie ako tých v horšej zachovalosti. Pri bežných a ľahko dostupných minciach je najlepšie, ak sa Vám podaria zohnať kúsky v lepších stavoch, avšak pri vzácnejších a zriedkavejších razbách je to náročné a nie vždy sú tie pekné stavy dostupné. Veľa zberateľov má vzácnejšie mince v zbierkach a sú v priemerných, poprípade v horších zachovalostiach (pozn. autora - nie som žiadna výnimka), čo vôbec nekazí celkový dojem Vašej zbierky. Predsa ešte v prvej polovici minulého storočia sa nekládol tak veľký dôraz na zachovalosť mincí pri zbieraní, jednoducho išlo o to, aby bola daná minca zastúpená v zbierke.

3. Mince treba kupovať od overených predajcov

Obzvlášť v dnešnej dobe veľmi odporúčame, aby ste nakupovali mince od oficiálnych a overených predajcov, ktorí Vám budú garantovať pravosť mincí a sú na trhu už niekoľko rokov. Tiež je dobré mince nakupovať od odborníkov, ktorí Vám dokážu pri nákupoch poskytnúť aj poradenstvo zdarma a pomôcť Vám pri budovaní Vašej zbierky. Odporúčame využívať aj kamenné numizmatické prevádzky, kde si viete dané mince fyzicky prezrieť a získať viacero cenných rád a informácií z oblasti numizmatiky.

4. Kvalitné uloženie mincí je dôležité

Existuje niekoľko spôsobov ako správne uskladniť svoju zbierku mincí, medzi najpoužívanejšie spôsoby uloženia mincí patria albumy a numizmatické kufríky. Mince môžete mať uložené v plastových kapsuliach alebo tiež v papierových púzdrach.  Viac o uložení mincí sa dozviete z nášho staršieho článku.

5. Skúste zbierať skutočne staré mince

Posledný bod nášho článku sa skôr zameriava na odporúčanie toho čo dnes zbierať. V súčasnosti vidíme, že veľa ľudí sa zaoberá zbieraním moderných mincí, ako sú rôzne euromince, či už obehové alebo tie pamätné. Ide o druh zberateľských mincí a rozhodne nechceme nikoho odhovárať alebo presviedčať, že by mal zbierať niečo iné. Pravdepodobne každý numizmatik keď mu na pošte alebo benzínke vydajú pamätnú 2-eurovú mincu, tak si ju odloží, veď to je to pekné hobby. 

Avšak hodnotovo zaujímavé a pekné zbierky sú tie, ktoré obsahujú historické mince. Vôbec sa nemusíte báť, že je potrebné mať naštudovaných desiatky kníh z histórie a z menových dejín alebo, že historické mince sú extrémne drahé a potrebujete na ich kúpu tisíce až desaťtisíce eur. Veľa zaujímavých starých razieb aj niekoľko stoviek rokov viete kúpiť aj za doslova pár eur. Práve pri budovaní takýchto zbierok sa postupne aj dozviete viacej z histórie. Napríklad obyčajný strieborný denár Ferdinanda I. Habsburského z roku 1527 z mincovne Kremnica nám dokazuje fakt, že v roku 1527 bol už uhorských kráľom Ferdinand I. a spolu s ním prišiel na uhorský trón rod Habsburgovcov. Pokiaľ by ste ďalej zisťovali, čo sa v roku 1527 odohrávalo v Uhorsku, tak zistíte, že v roku 1527 bol uhorských kráľom aj Ján Zápoľský, ktorého mince aj z roku 1527 poznáme a tiež sú aj z kremnickej mincovne. Bola tu situácia, že v jednom kráľovstve vládli súčasne dvaja králi, ktorí proti sebe spočiatku bojovali a súčasne obiehali mince oboch kráľov.


Autor: Mgr. Michal Petríček, PhD.

  • Úvod do numizmatiky